2018 Erken Seçim Anketi

2018 erken seçim anketi de diğer seçim anketleri gibi düzenli ve planlanmış sorular ile kamuoyunun görüşünü belirleyip bir öngörü yapabilmek için uygulanmaktadır.

2018 Erken Seçim Anketi
2018 Erken Seçim Anketi ahmet şahin

2018 erken seçim anketi de diğer seçim anketleri gibi düzenli ve planlanmış sorular ile kamuoyunun görüşünü belirleyip bir öngörü yapabilmek için uygulanmaktadır.

Bir konu hakkında kişilerin görüşlerinin sistemli olarak alınıp toplandığı ve seçeneklere göre oranlandığı yönteme anket yöntemi denmektedir. Siyasi seçim anketleri de aynı sebeplerde halkın siyasi bir konu, olay ya da bir kişi hakkında görüşlerini almak için uygulanmaktadır. Uygulandığı sebebe göre değişmekle birlikte siyasi anketlerde en sık yer alan sorular; bu kişi hakkında ne düşünüyorsunuz, tekrar oy verir miydiniz, hangi partiyi seçeceksiniz gibi sorulardır.

Cumhurbaşkankanlığı seçim anketi, partiler kendi seçmenlerinin sayısını belirlemek, seçim hazırlığı sürecini değerlendirmek ya da iyileştirmek, seçim sonuçları hakkında bir öngörü oluşturmak veya rakiplerini tanımak amacıyla uygulayabilir. Bunun dışında bazı tarafsız kuruluşlar da kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile objektif olarak bazı seçim anketleri düzenleyebilirler. 2018 erken seçim anketi, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2018 Haziran ayına çekilmesi öğrenildikten sonra çok konuşulan bir konu olmuştur. Siyasi seçim anketlerinin en avantajlı taraflarından biri anketin hem genel hem bölgesel olarak değerlendirilebilmesi hatta kişilerin eğitim düzeyi, yaşı, cinsiyeti ya da mesleği gibi durumlara göre alınan sonuçların değerlendirilmesidir.

Siyasi anket ya da sıradan anketlerin en büyük dezavantajlarından biri de insanların geçiştirmek için veya farklı sebeplerden anket sorularına uyguladıklarından farklı cevap vermeleridir. Bu gibi durumlar bazen anket sonuçları ile seçimler sonrasında alınan sonucun farklı olmasına ve anketlerin güvenilirliğinin azalmasına yol açabilir.

Anket soruları hazırlanırken yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumların da sorulara eklenip öğrenilmesi sonuçların sosyolojik olarak daha ayrıntılı incelenebilmesine olanak vereceğinden bu soruların eklenmesine dikkat edilmelidir. Böylece yapılan anketin güvenilirliği ve doğru sonuca ulaşma oranı artmış olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X