Bekir Bozdağ'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Bekir Bozdağ'dan önemli açıklamalar
Bekir Bozdağ'dan önemli açıklamalar admin

Bozdağ, Bulgaristan'da düzenlenen Türkiye-AB zirvesine ilişkin soruya, "Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyeliğinin herhangi bir şarta bağlanmasına ve farklı farklı modeller üzerinde konuşulmasına kesinlikle karşıyız." yanıtını verdi.
'KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'
Bozdağ, şöyle devam etti:

"Terör örgütünün Sincar'dan çekildiği izlenimini uyandırmak için farklı üniforma, flama veya bayrak adında bez parçalarının altına veya başka bir isim altına gizlenerek bölgede varlığını devam ettirmesini de Türkiye olarak kabul etmemiz mümkün değildir."
MÜSLÜMANLARA YÖNELİK SALDIRILAR
Avrupa'da Türklere ve Müslümanlara yönelik saldırıları değerlendiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Orada insanlar sadece etnik kökeni ve dini inanışı farklı diye saldırıya uğrarken, bunları yapanlarla ilgili herhangi bir işlem yapmayanların veya yapıp da gerekli müeyyideleri uygulamayanların, bunların güvenliğini sağlamayanların Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye de hukuk dersi vermeye de hakkı yoktur."
KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI
Çiftlik Bank soruşturmasının devam ettiğine işaret eden Bozdağ, "Mehmet Aydın isimli dolandırıcılıkla suçlanan kişi başta olmak üzere 6 kişi için Adalet Bakanlığı kırmızı bülten çıkartılması için konuyu İçişleri Bakanlığına göndermiş ve bunlarla ilgili kırmızı bülten çıkarılmıştır." dedi.
'TÜRKİYE TAVRINI ORTAYA KOYMUŞTUR'
Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Trump, Cumhurbaşkanımıza, 'Biz size patriot verebiliriz.' deyince, Sayın Cumhurbaşkanımız da 'Biz de hava savunma sistemimizi çeşitlendirebiliriz, Türkiye olarak Amerika'dan patriot sistemini alabiliriz.' diye bir görüşme oldu. Bu görüşme, Türkiye'nin bu noktadaki tavrını ortaya koymuştur. Eğer Amerika Birleşik Devletleri bize patriot savunma sistemini verirse, biz bunu Türkiye olarak almaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Ancak o görüşmeden sonra bu konuda henüz taraflar arasında bugüne kadar bir görüşme gerçekleşmedi."
AVUSTURYA BAŞBAKANI KURZ’A TEPKİ 
Bozdağ, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasını isteyen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’a da tepki gösterdi. Bozdağ, Kurz’un Türkiye’nin önemini anlayamamış tecrübesiz bir siyasetçi olduğunu kaydetti. Avusturya’da ırkçılığın zirve yaptığını belirten Bekir Bozdağ, bu sorunu çözemeyenlerin Türkiye’ye demokrasi ve hukuk dersi vermeye hakkı olmadığını söyledi. 

CASUS KRİZİ 
Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Batı dünyası ve Rusya arasında yaşanan casus krizinin ilgili ülkeler arasında olduğunu, Türkiye’nin Rusya’yla sürdürdüğü iyi ilişkilerini bozma gibi bir düşüncesi olmadığını ifade etti. 
'CİNSEL İSTİSMAR' KONUSU

"Çalışma tamamlandı, önce onu ifade edeyim. Uzlaşılamayan bir konu yok. Çünkü uzlaşmayı gerektirecek bir durum yok ortada tamamen karar alınması gereken bir konu var. Bu konuda da gerekli kararlar alındı. Ancak bu kararların ilgili yerlere sunumu gerekiyor. Gündem nedeniyle bugün de Bakanlar Kurulu'na bu konuda sayın Bakanımız bir sunum yapma fırsatı bulamadı.
KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

Muhtemeldir ki önümüzdeki Bakanlar Kurulu'nda bu konu gündem gelebilir. Ama bilmenizi isteriz ki çalışma bitti, kararlar verildi. Son kez Bakanlar Kurulu'nda konunun bir müzakeresi yapılacaktır. İçerikle ilgili şu anda detay vermeyelim. Daha önce de açıkladığımız çerçevede cezaların artırılması, caydırıcılık bakımından son derece önemli.

Bu konuda adımlar atılıyor. bu suça bu suçu işleyenlerin cezalarının infazından sonraki süreçlerde takibi kontrolü nerede ikamet ediyorlarsa orada ilgili birimler tarafından bilinmesi ve kontrol altında tutulması, bu tür eğilimleri olan veya bu tür suçları işleyen kişilerin bazı işlerde çalışmasının, çalıştırılmasının engellenmesi çocuklara yakın yerlerde bunların bulunmaması gibi bir dizi öneri var. Tabii bunun içerisinde başka şeyler de var ama bunlar nasıl olacak ? Bundan tamamı dediğim gibi Bakanlar Kurulunda müzakere edildikten sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X