Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cezayir ile 7 anlaşma imzaladık

Türkiye-Cezayir İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "2002'de IMF'e olan borç 22.5 milyar dolardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cezayir ile 7 anlaşma imzaladık
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cezayir ile 7 anlaşma imzaladık admin

Türkiye-Cezayir İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "2002'de IMF'e olan borç 22.5 milyar dolardı. 2013'te bunu sıfırladık, artık bitti o iş. IMF bizden borç istedi 5 milyar dolar. Verin dedim. IMF baktı ki Türkler ciddi, bu parayı almaktan vazgeçti" dedi.

Türkiye ile Cezayir'in 7 anlaşma imzaladığını belirten Erdoğan, "Cezayir'in milli enerji şirketi SONATRACH ile  ülkemizin önde gelen firmalarından olan Rönesans ve Bayegan arasında Adana'da  Yumurtalık Serbest Bölgesinde 1 milyar dolarlık petro-kimya yatırımı.Bu tesisin faaliyete geçmesiyle ülkemizdeki  cari açık noktasında da ciddi sıkıntıyı aşmış olacağız" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslar için gittiği Cezayir'de  Cezayir Ulusal  Halk Meclisi Başkanı Buhacca ile görüştü. Görüşmenin ardından  Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş  Forumu'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan iş forumunda konuştu.Türkiye'nin ekonomisindeki gelişmelere vurgu yapan Erdoğan'ın  konuşmasının satır başları şöyle:

Turizmde 36 milyon dolar rakamlarını yakalamıştık. Şimdi ise bir düşüşten sonra tekrar toparlıyoruz ve turist sayımız 32 milyona ulaşmış vaziyette. Merkez Bankası'nda ilk göreve geldiğimizde rezerv 27.5 milyar dolardı şimdi ise 125 milyar dolara ulaşmış vaziyetteyiz. Bir başka durum, 2002'de IMF'e olan borç 22.5 milyar dolardı. 2013'te bunu sıfırladık, artık bitti o iş. IMF bizden borç istedi 5 milyar dolar. Verin dedim. IMF baktı ki Türkler ciddi, bu parayı almaktan vazgeçti.


Geçtiğimiz 15 yılda yaptığımız 246 milyar liralık sosyal yardımla vatandaşlarımızın mağdur olmamasını temin ettik. Bununla kalmadık, dünyanın her köşesindeki mazlumlara el uzattık. Önemli bir kısmı Afrika'dan gelen 16 bin 500 öğrenciye burslarla, ülkemizde kaliteli eğitim imkanı sunuyoruz. Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen 4 milyon kardeşimizi 30 milyar dolar harcamayla misafir ettik. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X