Erdoğan'dan Azerbaycan'da Karabağ mesajı

Kafkas İslam Ordusu'nun teşkili ve Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerine iştirak etmek için Azerbaycan'a giden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Ardından Bakü'nün kurtuluşunun yıl dönümü töreninde konuşan Erdoğan çok net Karabağ mesajı verdi...

Erdoğan'dan Azerbaycan'da Karabağ mesajı
Erdoğan'dan Azerbaycan'da Karabağ mesajı admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Haydar Alivev Havalimanı’nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral karşıladı.

 

Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Bakü’ye geldi.

ERDOĞAN İLE ALİYEV KUCAKLAŞTI
Gençlik Sarayı'nda gerçekleştirilen karşılama töreninde Aliyev, makam aracından inen Erdoğan ile kucaklaştı. Erdoğan ve Aliyev'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı. 

 

Mevkidaşı Aliyev ile tören kıtasını denetleyen Erdoğan, askerleri selamladı. 

Heyetlerin takdiminin ardından askeri geçit törenini izleyen Erdoğan ve Aliyev daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Törende Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hazır bulundu.

ERDOĞAN: KARABAĞ OLMAZSA OLMAZIMIZ
Erdoğan, Bakü’de Azadlık Meydanı'nda Kafkas İslam Ordusu'nun teşkilinin ve Bakü'nün Kurtuluşu'nun 100. yıl dönümü töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"Türkiye ile Azerbaycan geçmişi, dili, kültürü, dini bir iki kardeş ülkedir. Koyun koyuna yatan şehirlerimiz fedakarlık ve cesaretleri ile nesilden nesile anlatılacak Türkiye ve Azerbaycan'ın ebedi kardeşliğinin nişanesi oldular.


Bugün 15 Eylül 1918 tarihindeki önemli zaferi unutturmaya çalıştırdılar. Kafkas İslam Ordusu'nun ve Azerbaycan Ordusu'nun burada gerçekleştirdiği harekatlar Azerbaycan'ın bugünkü özgürlüğünün ilk adımlarıdır. Türkiye'nin bağımsızlığı ilk tanıyan ülke olması asla tesadüf değil kemik yapımızın bir göstergesidir.

Türkiye'de eğitim alan öğrenciler 125 binden fazladır. Askerlerimiz ortak tatbikatlar göstermenin yanında Afganistan gibi bazı bölgelerde ortak hareket ediyor. Bunda Haydar Aliyev'in çok büyük katkısı vardır. TANAP, Bakü-Ceyhan boru hattı gibi müşterek işlerimiz bulunmaktadır.

Bize düşen aramızdaki bağları daha da sağlamlaştırmaktır. Binlerce şehidin kanı ile yoğrulan bu dostluğu, bir millet iki devlet şiarınca gücümüzü pekiştirmeliyiz. Azerbaycan ağlarsa biz ağlarız, Azerbaycan sevinirse biz seviniriz. Azerbaycan'ın kanayan yarası Yukarı Karabağ bizim için de sıkıntı kaynağıdır. Karabağ bizim de olmazsa olmazımızdır. Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi, Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesinin olmazsa olmaz şartıdır, bu böyle bilinmelidir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X