Ergonomik Çalıma Sandalyelerinin Önemi

Ergonomik Çalıma Sandalyelerinin Önemi
Ergonomik Çalıma Sandalyelerinin Önemi kadir durukan

            Çalışma saatlerinin uzamasıyla birlikte, çalışanlar bir iş masasının önünde ve ofis sandalyesinin üstünde yaklaşık olarak günde sekiz saat geçiriyor. Bu çalışma sandalyesi durum birçok sağlık kaygısının da kaynağıdır, ancak sırt ağrılarından ve duruş bozukluklarından kaçınmanıza yardımcı olabilecek basit bir yol vardır. Bu yol ergonomik bir sandalye tercih etmektir.

 Tam ve yarı ergonomik ofis sandalyeleri

            Yeni bir çalışma sandalyesi için arıyorsanız, arasından seçim yapabileceğiniz çok fazla alternatif olduğunu muhtemelen tahmin edersiniz. Ama bilmediğiniz bir nokta tamamen ergonomik ve yarı ergonomik bir ofis sandalyesi arasındaki fark olabilir. Ofis ortamları için benzer ve zorunlu olmalarına rağmen, bu iki tip sandalye arasında farklı varyanslar vardır.

 Tam ergonomik ofis sandalyeleri

            Tam ergonomik bir çalışma sandalyesi tamamen ayarlanabilir özelliklere sahiptir. Bu, sandalyenizi sizin için en uygun olacak şekilde özelleştirebileceğiniz anlamına gelir.

            Arka kısmı ayarlanabilir ve sırtınızı kaplayacak kadar geniştir. Geniş bir bel desteği sunması ve omurganızın “S” şeklindeki eğrilerini göz önünde bulundurması sağlık açısından gerçekten önemli avantajlar sağlar.

            Tam ergonomik ofis sandalyelerinde, arkalık maksimum konfor için tasarlanmıştır ve sırt kaslarını gevşetmek için de kolaylıkla geriye eğilebilir.

            Her bacak uzunluğuna göre koltuk yüksekliği ayarlanabilir. Dikey olarak 40 cm ve 65 cm arasında ayarlanabilen sandalyelerin en ergonomik olduğuna inanılmaktadır çünkü sandalyenin dirseklere baskısı bu şekilde en aza indirilir.

            Tam ergonomik ofis sandalyesi, yumuşak ve yastıklıdır. Aynı zamanda kol yaslanan bölgelerinde dolgu malzemesi vardır ve bu bölümlerin uzunluk ve kısalıkları ayarlanabilir.

 Yarı ergonomik ofis sandalyeleri

            Yarı ergonomik ofis sandalyeleri, masalarının ardında daha az saat geçiren çalışanlar için idealdir. Yarı ergonomik ofis sandalyelerin de sırtlık kısmı ayarlanabilir özellik taşır. Omurga ve bel bölgelerine destek sağlamak için yatırılabilir şekilde tasarlanmıştır.

            Koltuk yüksekliği de ayarlanabilir nitelikte olup bu anlamda da olumlu avantajlar sağlamaktadır. Ancak ideal ölçülerdeki yani 40cm - 65cm arasındaki ayarlamalar bu tip sandalyelerde mümkün değildir. Yarı ergonomik ofis sandalyelerinde minder genellikle yeterince yumuşaktır, ancak ekstra herhangi bir konfor sağlamaz. Bu sandalyelerde, aynı zamanda kol dayanağı da sunulmaz.

            Özetle, tam ergonomik ve yarı ergonomik sandalyelerin kendi içlerinde kullanım amaçları ve durumları vardır. İhtiyaçlarınıza göre avantajları değerlendirip, beklentilerinize göre iyi bir çalışma sandalyesi seçebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X