Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası (Hakan Atilla kimdir?)

ABD’de, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada hakim Berman; '32 ay hapis cezası vermeyi düşünüyorum. Sanığın tutuklu olduğu süre cezadan düşürülecek' dedi. Bu açıklamanın ardından ABD Mahkemesi Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası verdi

Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası (Hakan Atilla kimdir?)
Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası (Hakan Atilla kimdir?) admin

ABD'nin İran´a karşı uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve bunlarla ilintili suçlamalarla New York'ta tutuklu olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'ya verilecek cezanın belirleneceği dava duruşması Türkiye saati ile 17:00'de başladı.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılanan Attila, juri tarafından suçlu bulunmuştu.

KARAR AÇIKLANDI
Davaya bakan Yargıç Richard Berman, Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası verdiğini açıkladı ve Atilla’nın hapiste geçirdiği 14 ayın da 32 aylık ceza içinde göz önüne alınacağını belirtti. Yargıç Berman ayrıca, Atilla’nin cezasının geri kalan bölümünü Connecticut eyaletine bağlı Danbury kentindeki federal cezaevinde gecireceğini söyledi.

GEÇEN YIL ABD'YE GİDİNCE GÖZALTINA ALINMIŞTI
ABD’nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan İranlı Rıza Sarraf, 19 Mart 2016'da tutuklanmıştı.

27 Mart 2017’ye giden Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da FBI tarafından New York JFK Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı.

Atilla, tutuklanarak MCC Metropolitan Correctional Center Cezaevi’ne gönderilmişti.

SARRAF TANIK OLUNCA...
Rıza Sarraf’ın tanık olmasının ardından dava, Hakan Atilla üzerinden yürütüldü.

Hakan Atilla, 5 hafta süren duruşmaların sonunda juri tarafından kendisine yöneltilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulundu. Atilla, "kara para aklama" suçlamasından aklandı.

105 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ
Hakan Atilla için 105 yıla kadar hapis cezası istendi. Atilla’nın avukatları ise 46-56 ay arasında hapis cezasının verilmesini önerdi.

 

MEHMET HAKAN ATİLLA KİMDİR?
1970 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Uluslararası Bankacılık 1970 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına 1995 yılında T. Halk Bankası A.Ş.’de Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak başladı.

Bankacılık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri’nde Uzman olarak görev aldıktan sonra Stratejik Planlama Daire Başkanlığı’nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 22.06.2007-11.11.2011 tarihleri arasında Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev yapan Atilla, 11.11.2011 tarihinden itibaren Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X