İkinci El Araba Fiyatları Neden Artıyor?

İkinci El Araba Fiyatları Neden Artıyor?
İkinci El Araba Fiyatları Neden Artıyor? Katarr

Hem sıfır araba hem de ikinci el araba fiyatları gün geçtikçe artmakta. Buna rağmen ikinci el oto piyasası oldukça hareketli. 2017 yılında 6.5 – 7 milyon civarında ikinci el araba satıldı. 2018 yılında ise bu sayıların 7.5 – 8 milyona kadar ulaşması tahmin ediliyor.

Peki neden ikinci el araba fiyatları bu kadar artış gösteriyor?

Sıfır araçların fiyatlarının artması, döviz kurlarındaki hareketlilik ve altındaki yükseliş gibi etkenlerin ikinci el araba fiyatlarına etki ettiğini söyleyebiliriz.

Birçok araç yurtdışından döviz kuru üzerinden getiriliyor ve de döviz kuru arttığı için sıfır araçların da fiyatı artıyor. Sıfır araçlardaki fiyat artışının bir diğer sebebi  de ÖTV’nin (Özel Tüketim Vergisi) artması.

Sıfır araçların fiyatının artması sonucu da ikinci el oto piyasası da bu durumdan etkileniyor ve ikinci el araba fiyatlarında sürekli artışta oluyor.Örneğin ikinci el Renault piyasasını rahatlıkla araştırabilir ve öngörülere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda ikinci el araçların galerilerde satışının artacağı düşünülüyor. Böyle bir durumda insanlar otomobil pazarları veya internet üzerinden ikinci el araç almak yerine daha güvenilir olan galerilerden araç satın alacaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X