İmplant tedavisinde bilinmesi gerekenler

İmplant tedavisinde ilk olarak implant nedir ve neden yapılır gibi belli başlı konulara değinerek sizleri daha da aydınlatmak isteriz.

İmplant tedavisinde bilinmesi gerekenler
İmplant tedavisinde bilinmesi gerekenler admin

İmplant tedavisinde ilk olarak implant nedir ve neden yapılır gibi belli başlı konulara değinerek sizleri daha da aydınlatmak isteriz.

İmplant yapay bir diş kökü çalışmasıdır. Eksik olan dişler için çene içerisine yapılan ve vida şeklinde olan bir yapay diş kökü olarak tarif edilebilir. Vücudunuza hiçbir zararı olmayan implant yapım tekniği ve implant türüne göre değişen çeşitli sürelerde kemiğe kaynıyor. Eksik dişlerinizin tedavisi için daha konforlu ve kalıcı bir çözüm arıyorsanız tercihinizi implantlardan yana kullanabilirsiniz.

İmplantlar yapı olarak 3 ayrı parçadan oluşuyor. Abutment, protez ve titanyum vida olarak uygulanıyor. Titanyum vidadan yapılan işlemde diş kökü görevi olarak üstlenilen taraf kemiğin içinde kalır. Protez dayanağı olan Abutment kemik içinde yer alan titanyum köke destek verme amaçlı yapılmaktadır.

Artık implant korkulacak ve kaçılacak bir tedavi değildir. Oldukça kolay uygulanan ve büyük memnuniyet yaratan bir tedavi olarak sunulmaktadır. İşlemler lokal anestezi altında yapılıyor ama bazı durumlarda genel anestezi e uygulama yapılabilir. İlk olarak çene kemiğine implant yerleştiriliyor ve sonrasında bunların üzeri diş etleri ile kapatılarak kemikleşme sürecine geçiliyor.

Bu bekleme süreci hastanın kemik yapısına göre değişir. Bu süreç 2 ay da olabilir 6 ayda olabilir. Hatta bunların yanı sıra hastaya kemik ekleme ya da sinüs kaldırma teknikleri eklenmek isterse bu süreç daha da uzayabilir. Beklenilen bu sürecin sonunda artık kemikle kaynaşmış olan implantlarınız için üst yapı hazırlama işlemine geçilebilir. Diğer dişlerden destek almadığından başka herhangi bir dişe zarar vermeden sabit protezler yapılabilmektedir. İmplant üzerine yerleştirilen protezler gerçek dişe en yakın estetiği verdiğinden sınıfındaki alternatiflere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Sağlıklı diş ve dişetlerine sahip, implantı destekleyecek yeterli kemik desteği bulunan, kemik büyümesini tamamlamış, ağız hijyeni iyi olan her bireye implant tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda kemik alt yapısı yetersiz olduğunda ileri tekniklerle alt yapıda iyileştirmeler yapılarak implant için uygun alanlar oluşturulabilir.

Kaynakhttp://www.adadent.com.tr/5n-1k-ile-implant-tedavisi-hakkinda-hersey

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X