Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Kars muhteşem doğası ile sizleri bekliyor. Özellikle kış mevsiminde yerli turistlerin akınına uğrayan serhad şehir Kars’ta gezilecek yerler listesi şu şekildedir;

Kars Gezilecek Yerler
Kars Gezilecek Yerler admin

Ani Harabeleri

Ermenistan sınırında olan Kars Ani Harabeleri 2500 yıllık geçmişiyle tarihe meydan okuyor. Doğu ve Batı’yı birleştiren tarihi İpek Yolu’nun ilk ana durağı burasıymış. Ani Harabeleri’ne giriş için müze kartınız varsa hiçbir ücret ödemiyorsunuz ama müze kartınız yoksa giriş ücreti 12 TL’dir. Gelelim buraya nasıl gidilir? Buraya gitmek için Kars merkezden toplu ulaşım maalesef yok bu yüzden en iyisi arkadaş grubuyla taksi kiralayarak gelmek olacaktır.

Sarıkamış

Öncelikle belirtmek isteriz ki Kars Sarıkamış Kayak Merkezi ile Kars gezinizi ayrı bir program yaparak planlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü Kars merkezde Kars Kalesi ve gezilecek diğer camiler,türbeler için en az 2 gün ayırmalısınız daha sonra en son kayak merkezine gidebilirsiniz.

Kars Kalesi

Kars şehir merkezinden yürüyerek sadece 5 dakika sonra Kars Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Kars şehrinin tüm sokakları ve ışıklarını parmak ucuyla gösterebilirsiniz. Kars Kalesi içerisinde soğuk kış gününde çay kahvenizi yudumlarken o muhteşem karın yağışına şahitlik edeceksiniz. Akşamları ise kale içerisinde canlı müzik oluyor. Kars’ta gezilecek yerlerin ilk durağı genelde Kars Kalesi oluyor.

Kars Müzeleri

Kars Havariler Müzesi ve Kars Müzesi’ni görmeden Kars’tan ayrılmak hem gezinize hem de Kars’a haksızlık olacaktır. Kilise olarak inşa edilse de daha sonra camiye çevrilmiştir.

Ebu’l Hasan’ı Harakani Türbesi

Eğer Kars’a yolunuz düşerse bu isimle sık sık karşılaşacaksınız. Kars Kalesi’nin hemen altında olan bu türbe mutlaka Kars gezisi sırasında gidip görülmelidir. Hem Mevlana hem de Nakşibendi’nin manevi hocası olan Harakani Hazretleri 1033 yılında bir savaş esnasında şehit düşmüştür.

Kars gezisi yapacaklara kışın Doğu Ekspresi’yle Kars’a gitmelerini tavsiye ediyoruz. Her ne kadar bu yolculuk 25 saat kadar sürse de hayatınızda hiç unutamayacağınız bir deneyimin sizleri beklediğini göreceksiniz. Uzun bir yolculuğa Ankara’dan trenle Kars’a kadar gitmek istemeyenler Kars’a her şehirden uçak seferleri düzenlendiğini de bilmeleri gerekmektedir.

https://cilgingezgin.com/

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort