Küba’da Kanser Aşısı

​Sağlık alanındaki gelişmelerin dikkat çektiği Küba, şimdi de kanser aşısı konusunda popüler hale geldi.

Küba’da Kanser Aşısı
Küba’da Kanser Aşısı admin

Sağlık alanındaki gelişmelerin dikkat çektiği Küba, şimdi de kanser aşısı konusunda popüler hale geldi. Birçok kişinin tercih ettiği sağlık turizmi kapsamına giren kanser aşıları, tedavinin bir parçası olarak hastalara uygulanıyor. Ancak bazı hekimlerine göre şifa Küba’da değil. Çünkü ülkemizde de kanserin tedavisinde başarılı sonuçlar alınıyor ve istenmesi durumunda aşılar Türkiye’ye de getirilebiliyor.

 

Kanser Tedavisine Nasıl Etki Ediyor?

 

Küba kanser aşısı kanser için kesin çözüm sağlıyor mu sorusunun cevabını vermek güç. Çünkü kanser hastalarının birinci ve ikinci evrede olanlarının %70 oranında daha uzun yaşama sahip oldukları biliniyor.

 

Yeni nesil kanser tedavisi çalışmalarında hastaların hayatta kalma süreleri hesap ediliyor. Hayata kalma süresi uzayınca tedavinin etkisi de belirlenmiş oluyor. Ülkemizdeki uzmanlara göre 10 yıl önce Çin’de geliştirilen kanser aşısı bu sefer de Küba’da geliştirildi. Hekimlere göre “hastalar büyücülerden bile şifa arıyorlar bu yüzden tedavi konusunda bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemler tercih edilmeli”. Bu yüzden birçok hasta bu konuyu bilse de doktorlarının bu yorumları tarafsız kalınmasına neden oluyor.

 

Kanser Tedavisi için Sağlık Turizmi Nasıl Oluyor?

 

Kanser tedavisi için Küba kanser aşısı yaptırmak isteyenler, 1 haftayla 1 ay arasındaki turlara katılıyor. Bu sırada tur için gereken  başvuruyu yapan aracı şirketler de bulunuyor. Ülkemizde aynı tedavinin yapılması durumunda 100 dolarlık aşı, 2 bin 620 dolara mal oluyor. Ülkemizde ruhsat verilmeyen ilaç, kanser hastalarının ömrünü 2-3 ay uzatıyor. Ancak ilacın kanser hastalarının en büyük sorunu olan ağrıları ve halsizliği azalttığı biliniyor.

 

Hastanın durumuna göre değişen ömür uzatma süresi, birçok hastada daha uzun olabiliyor. Ancak Türkiye’de bir hastanın aşıyı olduktan 7 ay sonra ölmesi,  kanser hücrelerini yok etmediği iddialarını gündeme getirdi. Tedavi konusunda doğru sonucu almak için her hasta özel olarak incelenmelidir.

 

Ağrıları Azaltıyor

 

Küba kanser aşısı tedavisi ağrıları azaltıyor. Hastanın daha dinç görünmesini sağlayan aşı, hala geliştirme aşamasında ve Kübalı hekimler tarafından geliştiriliyor. Sadece Arjantin’de ruhsatı olan ve birçok ülkeden hastalar üzerinde denenen tedavi önümüzdeki yıllarda biraz daha geliştirilecek.

Kaynak: http://www.momentumcuba.com/tr/category/kuba-da-kanser-asisi/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X