ORGANİK ÜRÜNLER – ELMA SİRKESİ – BİOKENT ORGANİK MARKET

Organik ürünler için küresel pazar oldukça büyük – dünya çapında yaklaşık 86 milyar dolarlık değere sahip. Gıda güvenliği ve kalitesi, dünyanın her yerindeki tüketiciler için en önemli öncelik olarak ortaya çıkmaktadır

ORGANİK ÜRÜNLER – ELMA SİRKESİ – BİOKENT ORGANİK MARKET
ORGANİK ÜRÜNLER – ELMA SİRKESİ – BİOKENT ORGANİK MARKET İsa yilmaz

                          

Organik ürünler için küresel pazar oldukça büyük – dünya çapında yaklaşık 86 milyar dolarlık değere sahip. Gıda güvenliği ve kalitesi, dünyanın her yerindeki tüketiciler için en önemli öncelik olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'nin büyük meyve ve sebze ihracatının 100 milyon doları organik olarak yetiştirilen ürünlerden geliyor. İthal edilen organik ürünlerin kapsamı gittikçe daha da genişliyor. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda bilinçli Türk aileleri, kendileri veya çocukları için en iyi kalitede ürünler almak adına biraz daha fazla para ödemekten çekinmiyor. Organik ürünlerin çoğu süpermarketler ve benzeri toplu gıda perakende satış marketlerinde satılıyor. Geleneksel pazarlar ve bağımsız satıcılardan büyük zincirlere doğru hızlı bir geçiş eğiliminde. 

Organik gıda basitçe, insan yapımı gübrelerin ve zararlı maddelerin kullanılmadığı bir tarım sistemi içerisinde üretilmiş gıdalara verilen genel addır. Organik gıdalar, normal tarımsal yöntemlerle üretilmiş gıdalara nazaran daha fazla miktarda antioksidan içeriyor ve daha yüksek besin değerine sahip.  Organik ürünler direkt üreticilere ulaşarak alındığı zaman marketlerde satılan fiyatlardan daha uygun fiyatlarla alınabiliyor. Organik gıda tüketimi yalnızca insan sağlığı açısından değil organik tarım sisteminde üretim yapılması nedeniyle çevresel açıdan da faydalı. Bu nedenle organik gıda tercihi insan sağlığı açısından faydalı olmasının yanı sıra çevre kirliliğini azaltmaya yönelik tarım sistemlerinin uygulanması açısından da teşvik edicidir. 

Organik elma sirkesi için seçilen elmalar kültür elması değildir ve çiftliklerde, tarlalarda yetişmez. Genellikle orman içlerinde, yüksek rakımlı orman yaylalarında, akarsu ya da dere yataklarının yanında yetişirler. Bu nedenle bulunması ve toplanması zordur. Yaban elması erik boyutlarında küçük, kalın kabuklu, aroması yoğun, bol sulu elma çeşididir. Tam anlamıyla organik ve doğal olan bu elmalar sirke yapımına en uygun elmalardır. Yabani elmalar ile yapılan sirkeler üst düzey kalitede fermantasyonu yüksek sirkelerdir. Organik elma sirkesi yapımında kullanılan yabani elmalar doğadan özenle toplanır, ayıklanır ve sirke üretimi için seçilir. Organik elma sirkesi diğer sirkelere göre daha aromatik ve yoğun bir tada sahiptir.

Daha fazla bilgi ve sipariş için www.biokent.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X