Sektör Bazında İstihdam Açığı Çözümleri

Sektörel istihdam, söz konusu sektöre ülkenin işsiz kadrosundan alınan kişilerin işe başlatılmasıdır. İstihdam ülke ekonomisine kazanç sağlar. İşsiz bireylerin iş sahibi olması para kazanıp ticari işletmelere de para kazandırmasıdır.

Sektör Bazında İstihdam Açığı Çözümleri
Sektör Bazında İstihdam Açığı Çözümleri admin

Sektör Bazında İstihdam Açığı Nedir

 

            Sektörel istihdam, söz konusu sektöre ülkenin işsiz kadrosundan alınan kişilerin işe başlatılmasıdır. İstihdam ülke ekonomisine kazanç sağlar. İşsiz bireylerin iş sahibi olması para kazanıp ticari işletmelere de para kazandırmasıdır. Ülke ekonomisi bu şekilde ilerler ve büyük hacimlere ulaşır, para kazanır ve ticaretin ilerlenmesi sağlanır ise ülke içinde para giriş çıkışı artar toplumda arz talep ilişkisi gelişir. Sektörel anlamda istihdam sağlanması söz konusu sektörün gelişmesi açısından da önemlidir. Sektörde çalışan sayısı arttıkça ulaşılan insan sayısı da artar, marka değeri de büyür.

 

 Sektör Bazında İstihdam Açığı

 

            Sektör üzerinde gerçekleşen arzın talebi karşılayamaması durumunda istihdam açığı oluşur. Hizmeti veren kişi olmaz ise müşteri de olmaz. Üretimi yapacak olan işçi olmazsa satılacak mal da olmaz satın alınacak mal olmaz ise alacak müşteri de bulunmaz. İstihdam açığı birçok nedenden gerçekleşebilir, işin ücreti düşükse, yapılacak iş çok zorlayıcı ya da katlanılmaz bir halde ise istihdam açığı oluşabilir. Türkiye'nin 2017 yılında istihdam oranı %47’yi bulmuştur. İş gücüne katılım oranı %52,8’yi bulmuştur bu oran, kadınlar da %33 oranın da gerçekleşmiştir.

 

 İstihdam Açığı Çözümleri

 

            Türkiye de işsizlik oranı seviyesine ulaşmıştır. İstihdam açığı işsizlik oranını karşılayarak bu oranı düşürebilir. İstihdam ülkenin ekonomisi açısından çok önemlidir. Sektörel açıdan kalkınma sağlanarak bu açık kapanabilir. Özendirme çalışmaları yapılabilir. İhtiyaç sonucu doğan bu açık kapanması için ekonomik projeler yazılır. En önemli yöntem olarak bu açığın mevcut olduğu sektör de okullar açılarak kalifiye eleman yetiştirilir. Bu yöntem istihdam da süreklilik de sağlar açığın kapanmasında büyük rol oynar. Talebin azaltılması da bir çözüm olabilir bu genelde modası geçmiş bitmeye yüz tutan sektörler için kullanılan bir yöntemdir. Devlet desteği bu açığın kapanmasında önemli rol oynar...

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X