Yumurtalıklara (Testislere) Darbe Gelirse

Yumurtalıklara (Testislere) Darbe Gelirse

erkek vücudu ve fonksiyonları için hayati önem taşımaktadır. Haliyle testislere gelebilecek bir darbe bazen kısa süren ağrılarla atlatılabilirken bazen bu darbe testisler için hayati bir zedelenmeye neden olabilir.

Yumurtalıklara (Testislere) Darbe Gelirse
Yumurtalıklara (Testislere) Darbe Gelirse admin

 Yumurtalıklara (Testislere )Darbe Gelirse Üreme sisteminin temel taşı olan erkek yumurtalıkları yani testisler, erkek vücudu ve fonksiyonları için hayati önem taşımaktadır. Haliyle testislere gelebilecek bir darbe bazen kısa süren ağrılarla atlatılabilirken bazen bu darbe testisler için hayati bir zedelenmeye neden olabilir.

Bu olay neredeyse her erkeğin başına gelen bir olaydır. Futbol oynarken testislere top gelmesi, kavgalarda tekme benzeri darbelerin alınması, bacaklar açıkken bir zemine düşülmesi gibi olaylar sonucu testislere darbe gelir. Testislerin Önemi Testisler erkek vücudunda üreme hücrelerini üretmek dışında birçok işleve sahiptir. En önemlisi de testosteron hormonlarını üretiyor olmasıdır. Testosteron, birçok işleve sahip olan bir hormondur. Ergenlik döneminde vücutta kıl artmasını, kas gelişimini, cinsel organ gelişimini, sesin kalınlaşmasını ve daha birçok erkeksel özelliğin gelişimini direkt olarak etkiler.

Bu hormon vücutta yoğun olarak testislerden salgılandığı için testisler hayli önemlidir. Korunma Yolları Testisler vücut dışında bulunan organlar oldukları için onları darbelerden korumanın tek yolu, futbol maçlarında ve yukarıda bahsedilen diğer eylemlerde temkinli olmaktır. Yumurtalıklara Darbe Gelirse Eğer yumurtalıklara testislere darbe gelirse yapılacak fazla bir şey yoktur. Şiddetli veya zayıf şekilde baş gösteren ağrılar zaman içinde kendiliğinden geçer. Sırt üstü uzanmak ve ağrı kesici almak ağrıyı azaltır. Diğer yandan halk arasında yaygın olan tabirlerden zıplamak ya da idrar yapmanın ağrıya hiçbir etkisi yoktur. Eğer ki testislerde şekil bozukluğu, morarma ve şişme görülüyorsa testisler içten yırtılmış ya da kanıyor olabilir.

Zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Aksi taktirde testisler hayati fonksiyonlarını yitirebilirler ve darbe alan kişinin göreceği zarar bir hayli artabilir. Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde hastaların çoğu kolayca tedavi edilebiliyor. Fakat ihmal edilen bu darbelerle ilerde hastalık olarak karşılaşılma olasılığı yüksektir. Bu sebeple testislere gelen darbeler ihmal edilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort