Erdoğan Türkiye-AB zirvesinde konuştu: Vize serbestisi siyasi hale gelmemeli

Türkiye-AB zirvesi, Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın Varna kentinde yapıldı. Liderler ortak açıklama yaptı. Erdoğan konuşmasında, 'Vize serbestisi ile ilgili AB tarafına çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini dile getirdik' dedi

Erdoğan Türkiye-AB zirvesinde konuştu: Vize serbestisi siyasi hale gelmemeli
Erdoğan Türkiye-AB zirvesinde konuştu: Vize serbestisi siyasi hale gelmemeli admin

 
Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın Varna kenti bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker arasında gerçekleştirilecek zirveye ev sahipliği yapıyor.
YEMEKTE BİR ARAYA GELDİLER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

 

Türkiye-AB Zirvesi'ne katılmak üzere Bulgaristan'ın Varna şehrine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte aile fotoğrafı çektirdi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BEKLENTİLERİMİZİ DİLE GETİRDİK
 
Türkiye-AB ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz. Türkiye'nin düzensiz göçle ilgili olarak sorumluluklarını yerine getirdiği herkesin malumudur.

Vize serbestisi ile ilgili AB tarafına çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini dile getirdik. Vize serbestisi siyasi hale gelmemeli.

Gümrük birliğinin güncellemesi çalışmaları ile ilgili beklentilerimizi dile getirdik. 
KIBRIS KONUSU
Türkiye hali hazırda birçok terör örgütünün hedefinde yer alıyor. İçeride ve dışarıda mücdelemizi sürdürüyoruz.  Teröre karşı operasyonlarımız Avrupa'nın güvenliğine de katkı sağlamaktadır. 

Türkiye ve AB uzun süreli stratejik ortaklardır. Türkiye'yi genişleme politikalarının dışında tutması vahim bir hata olacaktır.

Adil tutum olmadan Kıbrıs'a katkı olamaz.

Diyalog kanallarını açık tutmaktan yanayız.

Türkiye bölgede kilit aktör, genç nüfusa sahip dinamik bir ülkedir. Görüş ve beklentilerimizi AB tarafına yazılı bir şekilde bugün ilettik. AB ile aramızdaki güvenin yeniden tesisinin ilk adımını bugün burada attığımızı umuyoruz. 

Bu adımı attık demek yetersiz somut olarak atmak gerekiyor. Gelin iş birliğimizi derinleştirelim.
AB KOMİSYONU BAŞKANI JUNCKER: 'BAŞARILI OLMUŞTUR'
AB Komisyonu Başkanı Juncker, burada yaptığı konuşmada, "Türkiye ve AB arasındaki sığınmacı mutabakatı, gözle görülür sonuçlar vererek çok başarılı olmuştur." dedi. 

Juncker, Türkiye AB müzakerelerine ilişkin, "Türkiye ile müzakerelerin devamının garantörüyüm." diye konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X