Devlet Ana Kübra Güran Yiğitbaşı: Eğitimde işi sıkı tutuyoruz!

Devlet Ana Kübra Güran Yiğitbaşı: Eğitimde işi sıkı tutuyoruz!

Devlet Ana Kübra Güran Yiğitbaşı: Eğitimde işi sıkı tutuyoruz!

Devlet Ana Kübra Güran Yiğitbaşı: Eğitimde işi sıkı tutuyoruz!

Devlet Ana Kübra Güran Yiğitbaşı: Eğitimde işi sıkı tutuyoruz!
28 Mayıs 2024 - 23:54


2022 yılı Mayıs ayında Afyonkarahisar’a atanarak görevine başlayan Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı 2 yıllık Valilik görevini değerlendirdi. Geçtiğimiz yıl eğitimde yakalanan başarıyı daha da yukarıya çıkarmak istediklerini dile getiren Vali Yiğitbaşı öğrencilerin daha fazla ücretsiz deneme sınavına girmeleri için Valilik tarafından baskı makineleri aldıklarını dile getirdi.

2 yıl boyunca Afyonkarahisar’da başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Vali Yiğitbaşı her kesimin büyük takdir ve sevgisini kazandı. İlk olarak Afyonkarahisar’ın eğitim durumu ile ilgili bilgiler aktaran Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, “Ben eğitim camiasının içerisinde bir akademisyendim. Doçent olarak görev yaparken, bürokrasiye dahil olduk.  Bu göreve üniversite öğretim görevlisi olarak uygun görüldük Cumhurbaşkanımız tarafından. Önce bakan yardımcılığı sonra burası olmak üzere bürokrasiye geçiş yapmış olduk. Çokta uzak olduğum alanlar değildi. Şöyle ki bürokrasinin içerisinde bir baba, yine kayınpederimde kurucu rektör olması sebebiyle, babamın da yine kaymakamlık vali yardımcılığı olması sebebiyle her iki taraftan da eşimin tarafından da kendi tarafımdan da yöneticilik ailede var. Onları görüyoruz, gözlemliyoruz. Böyle bir tecrübenin içerisinde yaşadığımızın ve bunun da işte nasip olacak bir şekilde bizlere de böyle bir görevin tevdi edilmesi ile bizde onun şanslıyız ki her iki aile tarafından bu görgüyü geleneği görmenin bize de etkisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Olumsuz Bir Kanaat Vardı

Vali Yiğitbaşı, “Çünkü onların bana kattığı şeyleri ben sahada bizzat kendim yaparken buluyorum. Bizzat öğrenilmiş bir normal eğitim değil ancak aileden gelen bir yöneticilik eğiliminin bizde de yansıması olmuş. Bunu ben 2 yıllık süreçte daha fazla fark ettim. Eğitim ile ilgili aslında bizim yapmak istediklerimiz iki boyutluydu. Öncelikle akademik olarak iyileşmenin sağlanması. Çünkü ben ilk geldiğimde basınla kahvaltılı bir buluşma yapmıştık orada basın mensuplarımızın bana sorduğu sorular vardı. Eğitimle ilgili çok olumsuz bir kanaat vardı toplumda kamuoyunda tabi bunun ne kadar gerçekçi olup ne kadar gerçek dışı olduğu da aslında tartışılabilir. Çünkü böyle bir kanaat var ama somut gerçeklere dayanıyor mu o konuda çok emin değilim.  Çünkü böyle bir sıralamanın yıllar önce sınav odaklı olarak paylaşıldığı söyleniyor ama ne kadar gerçekçi o sınav ne kadar örnekler üzerinden yapıldı?” dedi.

Algı Ve Olgu Gerçekliği

Algı ve olgu gerçekliğinin olduğunu dile getiren Vali Yiğitbaşı, “Diğer illerin sınava dahil ettikleri etmedikleri gençler bunlar hep tartışılacak şeyler aslında. Tabi burada algı ve olgu gerçekliği var. Bizim olgumuz neydi o zaman eğitim ile ilgili? Tam olarak net bunu ortaya çıkartmak gerekiyor. Ama algısı toplumun, kamuoyunun biz eğitimde başarısızız sonlardayız algısı bir kere yerleşmiş. Onu kırmak için önceki dönem valimizin döneminde de çalışmalar vardı. Sınavlara yönelik çalışmalar LGS, YKS sınavlarına yönelik birebir öğrencilerimizle hem aileler ile görüşmeler gerçekleştirildi hem de öğrencilerimizi birebir rehber öğretmenlerin takibi ile ilgili. Biz hem o takipleri arttırdık, çoğalttık. Hem ilçelerde hem merkezde hem de tabi İl Milli Eğitim Müdürümüzün de gayreti ile yeni başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüzün tabi ciddi bir katkısı da oldu. Çünkü sahadaki bir atalet belki vardı onu hareketlendirdi. Sohbetler söyleyişiler yaptı. Öğretmenleri bir araya getirdi, öğrencilerle bir araya geldi. Bizlerin tabi talimatlarıyla” dedi

 

Valilikten Örnek Hizmet! Ücretsiz Deneme Sınavı İçin Baskı Makinesi Aldılar

Öğrencilerin daha sık deneme sınavına girmeleri için Valilik bütçesinden baskı makineleri aldıklarını dile getiren Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Özellikle akademik başarıdan çocukların sık sık sınava girmesi gerekiyor. Bende 3 çocuk annesiyim benim hatta oğlum bu sene üniversite sınavına hazırlanıyor. Dolayısıyla şunu biliyoruz ki aslında sık sık deneme sınavlarına girmek öğrencilerde ki hem heyecanı atmayı sağlıyor hem de bu sınavlara aşina olmayı ve soru tiplerini de görmeyi sağlamış oluyor. Bu konu ile ilgili arkadaşlar dediler ki, ‘Efendim çok maliyetli biz her seferinde bir çok maliyete katlanıyoruz, dışarıdan baskı makinası ile deneme sınavı yapacağız, çok fazla ilçemiz var’ biz bunun önüne geçmek için Milli Eğitim Müdürlüğümüze hemen baskı makinaları aldık. Kendi bütçemizden. Yani şuan deneme sınavlarına öğrencilerimiz ücretsiz bir şekilde girebiliyorlar. Hepsine dağıtılarak bu sınıfların deneme sınavlarından bol bol faydalanması sağlanıyor. Bunlar elbette ki bir yerlere siz kaynak aktarıyorsunuz ama bunlar bizim gençlerimiz için yapabileceğimiz en minimumu. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz şimdi kendi yapıyor basıyor ve öğrencilerimize dağıtıyor. Her sınıfa LGS’ye yönelik ayrı YKS’ye yönelik ayrı o sınavları sık sık yaparak, girerek bu denemelerle kendilerini yetiştiriyor” dedi.

Çocuklarımıza Öz Güven Aşıladık

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Eşit Ağırlık Türkiye birincisi Emre Ekici’yi öğrencilere örnek gösterdiğini dile getiren Vali Yiğitbaşı, “Son yıllarda gördünüz geçen yıl Emre çıktı eşit ağırlıkta Türkiye birincisi. Şuan Tıp Fakültesine yerleşti. Bu yıl beklentimiz yüksek. İl Milli Eğitim Müdürümüze, ekibine diğer bütün eğitim camiamıza da buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı zamanda tabi Emre’nin ve diğer arkadaşlarımızın ilk binde ki pek çok çocuğumuzun ilk binde gerçekten geçen yıl ciddi sayıda öğrencimiz vardı. Emre bunlardan birincisiydi çünkü ilk Türkiye birinciliği vardı. Ben hepsiyle tek tek tanıştım. Hepsini bütün öğrencilerimizle tanışmaları için bir konferans salonunda konuşturduk. Şehit Kerim Üye Konferans salonunda yaptık. Hepsinin o sınava nasıl hazırlandığı, heyecanlarını nasıl yendiği. Aslında onları örnek modeller olarak çocuklarımızın önüne çıkardık. Bunlar aslında ben Afyon’dayım şu okulda okuyorum, bu okulda okuyorum ne yapabilirim ki diğer büyükşehirlerdekilerle yarışamam ki gibi belki kaygısı olan belki bu tip kendinde özgüven eksikliği olan çocuklarımıza da özgüven aşılamış olduk. Demek ki bak Emre gibi abilerimiz çıkıyor, ablalarımız çıkıyor onlar birinci oluyorsa bizde bunu yapabiliriz duygusuyla çocuklarımız daha bir özgüvenle çalışamaya başladı” dedi.

 

Siber Zorbalığa Valilik Kalkanı

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, “Eğitim aslında çok geniş bir konu. Sadece sınav odaklı şu sınavdan işte ilk beş yüze girsin, bine girsin, iki bine girsin mesele bu değil. Ben gençlerimizle buluştuğumuzda şunu söylüyorum, ‘Başarı sizce nedir? Sadece bir üniversiteyi çok iyi bir bölümü kazanmak mıdır? Bir meslek sahibi olmak mıdır yoksa bu dünya için, insanlık için hayırlı iyi bir iş yapmak mıdır?’ Gençlerimizle biz konuştuğumuzda diyoruz ki ‘İyi bir insan olmak vatanını milletini seven ve bu insanlığa bu ülkeye milletine ve tüm dünyaya değer katacak hayırlı faydalı işler yapacak insan olun’ diyoruz. Biri diğerinin bir alternatifi değil ama akademik başarı bu anlamda sadece tek ölçüt olmamalı. Biz Milli Eğitimizle sosyal medya mahremiyetleri, sosyal medyadaki paylaşımları, arkadaşlarına hangi görsellerini göndereceğini hangi yazışmaları yorumları yapabilecek o ortamdan dijital dünyada bunları öğretmeye çalışıyoruz. Hem çocuklarımıza, hem öğretmenlerimize, hem annelerimize. Sosyal medyada birbirlerini aşağılıyorlar, küçük görüyorlar internet üzerinde siber zorbalık şeklinde yapıyorlar. Biz bunlar üzerinde de eğitimler vermeye gayret ettik” dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum